Özellikle son 20 yılda dünya genelinde orman varlığı azalırken, Meslektaşlarımızın emek, sabır ve gayretleriyle Ülkemizin orman varlığı sürekli olarak artmaktadır.

Orman varlığını arttırma konusunda dünyaya örnek 180 yıllık 2 asra yakın tecrübesiyle birçok başarıya imza atmış Orman Genel Müdürlüğümüz, bu kez de ağaçlandırma ve orman konularında toplumsal bilinci artırmak üzere yeni bir seferberliğe imza atmıştır.

11 Kasımda 11 milyon fidanı toprakla buluşturma hedefi ile yola çıkan ve geleceğe nefes sloganıyla toplumun tamamından destek bulmuş bu etkinlik için bakanlığımız ve genel müdürlüğümüze bir kez daha teşekkür ediyoruz.

11 Kasımın Cumhurbaşkanlığımız tarafından yayınlanan genelge ile “Milli Ağaçlandırma Günü” olarak ilan edilmesi ise bu emeklerin taçlandırılması adına son derece mutluluk vericidir.

Fidan dikim mevsimi konusunda teknik bilgiden yoksun açıklamalar kimi zaman gülünç seviyelerde olmaktadır (11 milyon fidan sulanamaz, dikilen 11 milyon fidanın 9 milyonu kuruyacak, fidan dikimi için 11 Kasım uygun değildir gibi)

Aynı zamanda Endonezya’ya ait 1 saatte en fazla fidan dikim rekorunu Çorum ilimizde kırarak Guiness Rekorlar Kitabı’na girdik.

Hamdolsun ki; “Daha Yeşil Bir Türkiye” sevdasıyla diktiğimiz fidanlar, gelecekte bu topraklarda yaşayan tüm canlılar için nefes olurken; çocuklarımız ve torunlarımıza ise bırakacağımız en değerli miras olacak.

Bu seferberlik, daha yeşil bir Türkiye sevdasıyla toplumun tüm kesimlerinden destek bulmuşken, anlam verilemez şekilde bazı olumsuz yaklaşımların olması üzüntü vericidir.

Olumsuz yaklaşımlarla ilgili bilinmelidir ki, ağaçlandırma çalışmalarında en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri; fidanların fizyolojik hareketlerinin olduğu zamanda yani vejetasyon döneminde dikilmemesidir. Bunun dışında fidan uyku halinde olduğu dönemlerde dikilebilmektedir.

Fidanlarda vejetasyonun başlaması ile birlikte ilk olarak kök faaliyeti başlamakta olduğundan, bu kök faaliyeti ile topraktan su alarak fidanın bütün organlarına su taşınmaktadır. Bu yüzden fidanların dikildiği yerde tutunabilmesi ve kurumaması için kök faaliyetlerinin başlamasından önce fidanlar dikilmelidir.

Yani fidanların, uyku haline geçtiği yükseltiye göre değişmek ile birlikte Eylül ayından itibaren kök faaliyetinin başladığı Nisan ayına kadar dikimi yapılabilmektedir.

Zira sonbaharda dikilen fidanların tutma başarı oranının çok yüksek olduğu, daha sağlıklı geliştiği ve hızlı büyüdüğü bilimsel çalışmalar ile ortaya konulmuştur.

Ayrıca ormancılıkta fidan dikimi çıplak köklü ve tüplü olarak yapılmakta olup, 11 milyon fidan kampanyasındaki fidanların tamamı tüplü olarak dikilmiştir. Tüplü fidanların zor ekolojik şartlarda bile tutma oranı çok yüksektir.

Ülkemizde yıllardır, genelin dışında yöresel olarak fidanların hangi tarihte dikilmeye başlanacağı ve hangi tarihten sonra dikilmeyeceği net olarak bilinmektedir. Durum böyleyken 11 Kasımda fidan dikilmeyeceği yönünde bilgi ve iddialar bilimsel gerçekler ile bağdaşmamaktadır.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Hasan Türkyılmaz
Orman Mühendisleri Odası
Genel Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here